Fotowoltaika » Poradniki » Jakie uprawnienia są potrzebne do montażu fotowoltaiki?

Ostatnia aktualizacja: Czerwiec 2, 2021

Jakie uprawnienia są potrzebne do montażu fotowoltaiki?

Cze 2, 2021 | 1 komentarz

Montaż instalacji fotowoltaicznej z pozoru wydaje się prostym zajęciem. Instalator wychodzi na dach, mocuje do niego odpowiednią ilość paneli słonecznych, a następnie podłącza je do falownika i zgłasza instalację do zakładu energetycznego, który przyłącza ją do sieci. Niedługo później możemy cieszyć się z minimalnych rachunków za prąd. Tyle pozorów. W rzeczywistości praca instalatora jest dużo bardziej skomplikowana i na każdym z etapów wymaga dużej wiedzy i umiejętności. Istotny jest także aspekt odpowiedzialności instalatora. Instalacja fotowoltaiczna – w odróżnieniu od zwykłej instalacji domowej prądu zmiennego o napięciu do 240 V – generuje prąd stały o napięciu około 1000 V. Co za tym idzie, błędy instalacyjne mogą spowodować powstanie łuku elektrycznego od którego już tylko krok od pożaru dachu.

Praca instalatora to także praca na wysokości, co niesie ze sobą kolejne zagrożenia dla zdrowia i życia instalatora.

W poniższym artykule wyjaśnimy, kto może zajmować się montażem instalacji fotowoltaicznej, a także odpowiemy na pytanie, jakie uprawnienia są potrzebne do pracy z fotowoltaiką. Zapraszamy do czytania!

Kto może instalować panele fotowoltaiczne?

Często słyszy się o osobach, które chcą samodzielnie wykonać instalację fotowoltaiczną w swoim gospodarstwie domowym. Niestety montaż paneli słonecznych bez odpowiedniego przygotowania jest bardzo ryzykowny. Niepoprawnie wykonana instalacja fotowoltaiczna może w najgorszym przypadku spowodować pożar, najczęściej jednak nie będzie spełniała swojej funkcji przez zbyt małą wydajność.

Gwałtowny wzrost zainteresowania fotowoltaiką w naszym kraju na przestrzeni ostatnich kilku lat, poskutkował powstaniem dużej ilości nowych podmiotów oferujących montaż systemów PV. W gąszczu licznych ofert obecnych na rynku warto wiedzieć czym kierować się przy wyborze firmy instalacyjnej.

Od instalatora powinniśmy wymagać dwóch podstawowych rzeczy, po pierwsze wiedzy i umiejętności zdobytej w drodze szkoleń specjalistycznych z zakresu fortowoltaiki, po drugie stosownych uprawnień do montażu systemów PV.

Jeśli chodzi o wiedzę i umiejętności to najlepiej i najłatwiej rozpocząć od kursów ze specjalistami. Podczas takich szkoleń wykładowcy i instruktorzy z ogromną wiedzą i długoletnim doświadczeniem w branży fotowoltaicznej dzielą się swoją cenną wiedzą tak aby kursant w przystępny sposób poznał wszelkie zagadnienia dotyczące zawodu instalatora PV – przysłowiowe „od A do Z”. Kursy zazwyczaj składają się z etapów: teoretycznego i praktycznego.

Jeśli chodzi o uprawnienia instalatora, w Polsce obowiązują dwa rodzaje uprawnień jakie łącznie lub zamiennie musi posiadać instalator aby zamontowana przez niego instalacja została przyłączona przez Zakład Energetyczny do sieci. Pierwsze to ogólne uprawnienia elektryczne (Eksploatacja i Dozór) wydawane przez SEP, drugie to „Certyfikat Instalatora Systemów Fotowoltaicznych” wydawany przez UDT.

O ile dla zakładu energetycznego albo jedno albo drugie uprawnienie będzie wystarczające, to jednak z punktu widzenia klienta, który wydając własne pieniądze jest zainteresowany najlepszą jakością wykonanej usługi, zdecydowanie bardziej wartościową będzie opcja druga czyli „Certyfikat Instalatora UDT”. Posiadanie certyfikatu gwarantuje, że instalator ukończył dedykowane fotowoltaice szkolenie specjalistyczne oraz zdał egzamin państwowy również dedykowany fotowoltaice. Dla porównania podczas kursów SEP nie nauczymy się niczego o fotowoltaice, bo podstawa programowa tych kursów nie ma z nią nic wspólnego.

Z tego samego względu „Certyfikat Instalatora UDT” jest co do zasady wymagany od instalatora w przypadku kiedy klient finansuje swoją instalację za pomocą różnego rodzaju dofinansowań do instalacji fotowoltaicznych. Instytucja finansująca wpisując wymóg posiadania certyfikatu przez instalatora zyskuje większą gwarancję, że instalacja będzie wykonana poprawnie i zgodnie „ze sztuką”.

A zatem przed rozpoczęciem współpracy warto sprawdzić, czy instalator posiada ważny Certyfikat Instalatora Systemów Fotowoltaicznych.

Instalatorzy posiadający powyższy certyfikat powinni pamiętać także o konieczności odnowienia go co 5 lat, w tym celu instalator poza wykazaniem, że jest aktywnym instalatorem musi ukończyć odpowiednie szkolenie przypominające dla instalatorów systemów fotowoltaicznych.

Zdaniem eksperta

Zdaniem eksperta

Ukończone szkolenie umożliwia ubieganie się o certyfikat instalatora OZE. Warto zaznaczyć, że certyfikat przyznawany przez Urząd Dozoru Technicznego nie jest niezbędny, jednak jego posiadanie świadczy o wysokich kwalifikacjach i systematycznie poszerzanej wiedzy. Taki specjalista jest niezwykle cenny na rynku instalacji fotowoltaicznych – mówi Aleksander Bogocz z KGI FoxKrak

Zastanawiasz się, jakie standardy trzeba spełniać, żeby zostać specjalistą od montażu fotowoltaiki? Przeczytaj nasz artykuł: Jak zostać instalatorem fotowoltaiki? Poradnik.

Czy projektowanie systemów fotowoltaicznych wymaga dodatkowych uprawnień?

W przedziale mocy do 50 kW, projektant systemów fotowoltaicznych powinien posiadać takie same uprawnienia jak instalator, czyli np. „Certyfikat Instalatora Systemów PV”.

W przypadku gdy moc instalacji przekracza 50 kW, zgodnie z przepisami wymagany jest projekt budowlany, a co za tym idzie dodatkowe przewidziane prawem uprawnienia projektowe.

Szukasz kursu, który pomoże Ci zdobyć uprawnienia instalatora fotowoltaiki?

Czy uprawnienia umożliwiające montaż systemów fotowoltaicznych trzeba odnawiać?

Uprawnienia potrzebne do montażu systemów fotowoltaicznych należy odświeżać co 5 lat. Aby tego dokonać, należy wcześniej odbyć szkolenie przypominające dla instalatorów fotowoltaiki. Warto wiedzieć, że szkolenie powinno zostać ukończone na 12 miesięcy przed terminem wygaśnięcia naszego certyfikatu. Co więcej, wniosek o przedłużenie ważności składa się na minimum 30 dni przed jego wygaśnięciem.

Niedopilnowanie terminów grozi przerwą w posiadaniu uprawnień UDT, co może wpłynąć na płynność zaplanowanych prac. Cennik i terminy szkoleń znajdziemy na stronie internetowej.

Autor wpisu

Autor wpisu

Aleksander Bogocz - właściciel firmy KGI FoxKrak, zwolennik nowoczesnych, pro-środowiskowych rozwiązań energetycznych i zrównoważonego rozwoju.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 8

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Najnowsze opinie o szkoleniach

  • Aleksander Styszko, Eko Dofinansowania on OpinieSzkolenie rzeczowe, merytoryczne, sprawnie przeprowadzone, część praktyczna w kameralnym gronie z możliwością zadawania wielu pytań, testowania i sprawdzania manualnie instalacji. Świetna prezentacja z łukiem elektrycznym - działa na wyobraźnię w kwestii BHP. Łączę pozdrowienia dla prowadzących szkolenie!
  • Zbyszek G. on OpinieBardzo dobre szkolenie, ogromna dawka usystematyzowanej wiedzy przydatnej każdemu kto kiedykolwiek zetknął się z tematyką zawodowo czy nawet hobbystycznie. Omówione są wszystkie najważniejsze aspekty związane z planowaniem, projektowaniem oraz instalacją systemów fotowoltaicznych. Szkolenie składało się z pełnych wiedzy interaktywnych webinariów plus zajęcia praktyczne podczas których prowadzący Pan Marcin zebrał i podsumował w sposób profesjonalny całość wiedzy nabytej podczas zajęć online. Szczerze polecam szkolenie jako obowiązkowe dla osób przygotowujących się do egzaminu UDT na certyfikowanego instalatora OZE z systemów fotowoltaicznych.
  • Łukasz W. on OpinieSzkolenie przeprowadzone mega profesjonalnie z ogromem przekazanej wiedzy. Widać było że wykładowcy są pasjonatami fotowoltaiki dzięki czemu przekazywali wiedzę w bardzo przystępny sposób oraz chętnie odpowiadali na pytania a zakres materiału był bardzo szeroki.

1 komentarz

  1. Dobry artykuł, zwracający uwagę na konieczność posiadania nie tylko “papierów”, ale także doświadczenia i praktyki. Na rynku pojawiło się mnóstwo firm, które instalują fotowoltaikę, ale tych, które wiedzą jak to robić na każdą setkę można policzyć na palcach jednej ręki.

    Odpowiedz

Prześlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *