Fotowoltaika » Poradniki » Jak zostać instalatorem fotowoltaiki? Poradnik

Ostatnia aktualizacja: Czerwiec 10, 2021

Jak zostać instalatorem fotowoltaiki? Poradnik

Cze 2, 2021 | 0 komentarzy

Fotowoltaika cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Jest to związane z jednej strony z niskimi cenami instalacji PV a z drugiej ze stale rosnącymi kosztami energii elektrycznej. Jeśli interesuje Cię temat działalności związanej z montażem instalacji fotowoltaicznych, jednak nie masz odpowiedniej wiedzy i uprawnień, to zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, w którym wyjaśniamy, w jaki sposób uzyskać odpowiednią wiedzę, kwalifikacje i wymagane uprawnienia. Zapraszamy do czytania!

Montaż instalacji fotowoltaicznych, co trzeba wiedzieć?

Dobry instalator systemów fotowoltaicznych zna się nie tylko na samym montażu, ale posiada także wiedzę z zakresu zasad działania paneli PV, stosowanych technologii, projektowania, aspektów finansowych, przepisów regulujących fotowoltaikę, czy też zasad BHP pracy na wysokości. Im więcej wiedzy, tym łatwiejsza będzie przyszła praca, ale także bardziej efektywna będzie rozmowa z klientem, który zazwyczaj bardzo ceni rzeczowe odpowiedzi i argumentację dlaczego taka a nie inna konfiguracja systemu będzie dla niego najlepsza.

Najłatwiejszym sposobem zdobycia wiedzy z zakresu fotowoltaiki, są szkolenia teoretyczne i praktyczne prowadzone przez specjalistów z branży. Dzięki nim stosunkowo szybko przyswoimy dużą ilość informacji, która zostanie przekazana w przystępnej formie i która pozwoli na szybszy start w branży instalatorskiej.

Zastanawiasz się, jak założyć firmę montująca panele słoneczne? Specjaliści z branży fotowoltaicznej odpowiedzą na Twoje pytania!

Jakie kwalifikacje powinien posiadać instalator fotowoltaiki?

Dokumentem, który najlepiej potwierdza wiedzę i kwalifikacje instalatora jest „Certyfikat instalatora systemów fotowoltaicznych wydawany przez Urząd Dozoru Technicznego. Posiadanie certyfikatu świadczy o tym, że instalator ukończył szkolenie akredytowane przez UDT i dedykowane systemom fotowoltaicznym składające się zarówno z części teoretycznej jak i praktycznej. Po ukończeniu szkolenia, poza otrzymaną wiedzą i umiejętnościami, jego uczestnik otrzyma także zaświadczenie o ukończeniu szkolenia przygotowującego do egzaminu UDT. Posiadanie takiego zaświadczenia jest warunkiem zgłoszenia się na egzamin państwowy, który regularnie organizowany jest przez oddziały UDT na terenie całego kraju.

Jak wygląda egzamin UDT i jak otrzymać certyfikat instalatora?

Egzamin na certyfikowanego instalatora systemów PV, składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna to test złożony z 24 pytań. Część praktyczna to trzy zadania o charakterze: opisowym, do policzenia lub manualnym. Wszystkie dotyczące problematyki z jaką na co dzień spotyka się instalator PV.

Wyniki egzaminu są dostępne po około tygodniu. Przy czym warto zaznaczyć, że sam wynik pozytywny z egzaminu nie oznacza automatycznego wydania certyfikatu instalatora. W tym celu musimy o niego wystąpić w swoim lokalnym oddziale UDT.

Oprócz zdanego egzaminu oraz oświadczenia o niekaralności, UDT wymaga aby osoba występująca o wydanie certyfikatu spełniła jeszcze jeden dodatkowy warunek. Warunek ten można spełnić na cztery poniższe sposoby (wystarczy spełnić jeden z nich):

  • Posiadać kwalifikacje związane z instalacją urządzeń sanitarnych, energetycznych, grzewczych, chłodniczych i elektrycznych (np. uprawnienia SEP); LUB
  • Posiadać doświadczenia w zawodzie związanym z instalowaniem lub modernizacją urządzeń/instalacji sanitarnych, energetycznych, grzewczych, chłodniczych i elektrycznych; LUB
  • Posiadać świadectwo ukończenia co najmniej dwu-semestralnych studiów podyplomowych lub równorzędnych, których program dotyczył zagadnień zawartych w zakresie programowym szkoleń określonym w stosownym rozporządzeniu Ministra Energii) LUB
  • Posiadać zaświadczenie o ukończeniu szkolenia u producenta danego rodzaju instalacji odnawialnego źródła energii, które w części teoretycznej i praktycznej zawierało zagadnienia w zakresie projektowania, instalowania, konserwacji, modernizacji i utrzymania w należytym stanie technicznym instalacji odnawialnego źródła energii.

Z powyższych czterech możliwości najczęściej i najłatwiej spełniana przez instalatorów jest opcja pierwsza w postaci uprawnień SEP.

Czy zdobyte certyfikaty pozwalają na dożywotnie wykonywanie zawodu instalatora systemów fotowoltaicznych?

Certyfikat Instalatora OZE jest ważny przez 5 lat. Przed upływem okresu ważności, należy odbyć tak zwane szkolenie przypominające z fotowoltaiki, które umożliwi nam przedłużenie certyfikatu na kolejny pięcioletni okres. Aby przedłużyć ważność Certyfikatu Instalatora OZE, powinno się złożyć odpowiedni wniosek w oddziale UDT, przynajmniej na 30 dni przed jego wygaśnięciem.

Jak przygotować się do szkolenia z fotowoltaiki?

Szkolenie z fotowoltaiki prowadzone jest przez doświadczonych fachowców z bogatym dorobkiem dydaktycznym i instalacyjnym. Dzięki temu każdy ma szansę zrozumieć nawet najbardziej złożone zagadnienia związane z montażem systemów fotowoltaicznych.

Zdaniem eksperta

Zdaniem eksperta

Do szkolenia nie trzeba się specjalnie przygotowywać, nie ma też żadnych warunków wstępnych, jakkolwiek każda nawet najmniejsza wiedza z zakresu prądu elektrycznego zawsze stanowi ułatwienie. Podczas szkolenia uczestnicy otrzymują także pakiet materiałów szkoleniowych oraz możliwość zakupu dodatkowej literatury przydatnej zarówno w procesie przygotowania do egzaminu UDT jak i późniejszej pracy zawodowej. Osoby zainteresowane zdobyciem certyfikatu mają możliwość szybkiego sprawdzenia dostępnych terminów oraz cennika szkoleń z fotowoltaiki na naszej stronie internetowej – mówi Aleksander Bogocz z KGI FoxKrak

Jak zostać instalatorem fotowoltaiki – podsumowanie

Aby zostać certyfikowanym instalatorem systemów fotowoltaicznych należy ukończyć szkolenie przygotowujące do zawodu oraz egzaminu w ośrodku szkoleniowym akredytowanym przez UDT. Po ukończonym szkoleniu oraz uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu, składamy wniosek o wydanie certyfikatu w lokalnym oddziale UDT.

Autor wpisu

Autor wpisu

Aleksander Bogocz - właściciel firmy KGI FoxKrak, zwolennik nowoczesnych, pro-środowiskowych rozwiązań energetycznych i zrównoważonego rozwoju.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Najnowsze opinie o szkoleniach

  • Aleksander Styszko, Eko Dofinansowania on OpinieSzkolenie rzeczowe, merytoryczne, sprawnie przeprowadzone, część praktyczna w kameralnym gronie z możliwością zadawania wielu pytań, testowania i sprawdzania manualnie instalacji. Świetna prezentacja z łukiem elektrycznym - działa na wyobraźnię w kwestii BHP. Łączę pozdrowienia dla prowadzących szkolenie!
  • Zbyszek G. on OpinieBardzo dobre szkolenie, ogromna dawka usystematyzowanej wiedzy przydatnej każdemu kto kiedykolwiek zetknął się z tematyką zawodowo czy nawet hobbystycznie. Omówione są wszystkie najważniejsze aspekty związane z planowaniem, projektowaniem oraz instalacją systemów fotowoltaicznych. Szkolenie składało się z pełnych wiedzy interaktywnych webinariów plus zajęcia praktyczne podczas których prowadzący Pan Marcin zebrał i podsumował w sposób profesjonalny całość wiedzy nabytej podczas zajęć online. Szczerze polecam szkolenie jako obowiązkowe dla osób przygotowujących się do egzaminu UDT na certyfikowanego instalatora OZE z systemów fotowoltaicznych.
  • Łukasz W. on OpinieSzkolenie przeprowadzone mega profesjonalnie z ogromem przekazanej wiedzy. Widać było że wykładowcy są pasjonatami fotowoltaiki dzięki czemu przekazywali wiedzę w bardzo przystępny sposób oraz chętnie odpowiadali na pytania a zakres materiału był bardzo szeroki.

Prześlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *