


Historia Laboratorium Fotowoltaicznego
Zapoznałeś się z ofertą szkoleń teoretycznych i praktycznych i chciałbyś dowiedzieć się więcej o nas? Przedstawiamy historię Laboratorium Fotowoltaicznego, które przyczynia się do rozwoju technologicznego od kilkudziesięciu lat. Wyposażenie laboratorium oraz działania naszych pracowników przyczyniają się do odkrycia coraz efektywniejszych rozwiązań z zakresu fotowoltaiki. Sprawdź, jak rozwijała się ta obecnie nowoczesna placówka!
Laboratorium Fotowoltaiczne mieści się w zabytkowej, neobarokowej, dawnej willi hrabiego Stanisława Grabowskiego z 1923 roku. Placówka powstała w 1985 roku jako filia Zakładu Fizyki Ciała Stałego PAN w Zabrzu pod nazwą Stacja Doświadczalna Energii Słonecznej.
- Widok willi hrabiego St. Grabowskiego około 1928 r.
- Laboratorium Fotowoltaiczne IMIM PAN – widok obecny.
W Laboratorium powstały pierwsze w kraju ogniwa słoneczne i prototypowe moduły fotowoltaiczne, które były wykorzystywane między innymi do zasilania boi morskich, elektryzatorów pastwisk, schroniska górskiego, campingu oraz małych przenośnych baterii używanych w turystyce górskiej i w wojsku.
- Moduły PV wykonane w Laboratorium Fotowoltaicznym w Kozach (Zakład Doświadczalny Energii Słonecznej ZFCS) w 1988 r.
- Moduł PV do zasilania elektryzatorów pastwisk wykonany w Laboratorium Fotowoltaicznym w Kozach w 1988 r.
- Moduł PV do zasilania elektryzatorów pastwisk wykonany w Laboratorium Fotowoltaicznym w Kozach w 1988 r.
- Montaż modułów PV do zasilania elektryzatorów pastwisk (1988 r).
W okresie od 1992 r. do 1997 r. Laboratorium należało do Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. W okresie tym główna tematyka badawcza dotyczyła projektowania systemów fotowoltaicznych oraz monitoringu promieniowania słonecznego.
W 1997 r. Laboratorium weszło w skład Instytutu Metalurgii i Inżynierii Materiałowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Od tego czasu Laboratorium zostało zmodernizowane, zakupiono nowe urządzenia technologiczne i pomiarowe, a zabytkowy budynek wyremontowany.
Obecnie posiadana linia technologiczna pozwala na wytwarzanie ogniw słonecznych z krzemu monokrystalicznego i multikrystalicznego o maksymalnych rozmiarach 10 cm x 10 cm.
- Ogniwo słoneczne z krzemu multikrystalicznego 10 cm x 10 cm wykonane w Laboratorium Fotowoltaicznym IMIM PAN w Kozach.
- Ogniwo słoneczne z krzemu monokrystalicznego 10 cm x 10 cm wykonane w Laboratorium Fotowoltaicznym IMIM PAN w Kozach.
- Moduł fotowoltaiczny z ogniw multikrystalicznych wykonanych w Laboratorium Fotowoltaicznym IMIM PAN w Kozach.