Druga Krajowa Konferencja Fotowoltaiki (II KKF)


Instytut Metalurgii i Inżynierii Materiałowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie realizuje projekt „Upowszechnianie osiągnięć polskiej oraz światowej fotowoltaiki w procesie kształcenia na poziomie wyższym – II Edycja” POKL.04.02.00-00-006/09-00  w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki – Priorytet IV –Szkolnictwo Wyższe i Nauka – Działanie 4.2 „Rozwój kwalifikacji kadr systemu B+R i wzrost świadomości roli nauki w rozwoju gospodarczym”. Zgodnie z harmonogramem projektu w dniach od 12 do 15 maja 2011 roku w ośrodku „Panorama” w Krynicy odbędzie się II Krajowa Konferencja Fotowoltaiki, finansowana z powyższego projektu.

Wszelkich informacji udziela: 
dr Piotr Panek
ul. Krakowska 22
43-340 Kozy
tel: (33) 8174249,  601-839-679
e-mail: pan-kozy@wp.pl

Informacje i zgłoszenia


Instytut Metalurgii i Inżynierii Materiałowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie realizuje projekt „Upowszechnianie osiągnięć polskiej oraz światowej fotowoltaiki w procesie kształcenia na poziomie wyższym – II Edycja” POKL.04.02.00-00-006/09-00 w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki – Priorytet IV –Szkolnictwo Wyższe i Nauka – Działanie 4.2 „Rozwój kwalifikacji kadr systemu B+R i wzrost świadomości roli nauki w rozwoju gospodarczym”. Zgodnie z harmonogramem projektu w dniach od 12 do 15 maja 2011 roku w ośrodku „Panorama” w Krynicy odbędzie się II Krajowa Konferencja Fotowoltaiki, finansowana z powyższego projektu.

Cele konferencji:

  1. Integracja środowiska naukowego i wzajemna prezentacja prowadzonych badań i osiągnięć.
  2. Poznanie możliwości wykonywania prac technologicznych w poszczególnych placówkach.
  3. Prezentacja istniejących w kraju stanowisk pomiarowych umożliwiających uzyskanie wyników zgodnych ze standardami fotowoltaicznymi.
  4. Poznanie potrzeb krajowego sektora przemysły PV – możliwości badawcze i oferta nauki dla przedsiębiorstw komercyjnych.
  5. Uzyskanie akceptacji uczestników konferencji do udziału w bazie danych polskiej fotowoltaiki tworzonej w ramach powyższego projektu – „Fotowoltaika polska 2011”
  6. Wytyczenie najważniejszych kierunków rozwoju fotowoltaiki możliwych do realizacji w warunkach krajowych i dających perspektywę pozytywnych wyników.
  7. Ekspozycja komercyjnych produktów dla fotowoltaiki wytworzonych na terenie kraju.

Tematyka sesji konferencyjnych:

  1. Ogniwa słoneczne na bazie krzemu krystalicznego i mikrokrystalicznego: technologia, właściwości, charakterystyka.
  2. Ogniwa słoneczne cienkowarstwowe na bazie CdTe, CIS i krzemu amorficznego.
  3. Ogniwa słoneczne na bazie związków organicznych.
  4. Ogniwa wysokosprawne i wielozłączowe na bazie GaAs
  5. Pomiary i charakterystyka parametrów materiałowych i parametrów pracy ogniw słonecznych.
  6. Moduły fotowoltaiczne – inżynieria struktury i procesu wytwarzania
  7. Systemy fotowoltaiczne: parametry pracy i efekty eksploatacji w warunkach krajowych.
  8. Koszty wytwarzania energii elektrycznej z systemów fotowoltaicznych w Polsce.
  9. Przemysł a badania naukowe – realne potrzeby i oczekiwania.

Wszystkie przyjęte prace w języku polskim zostaną zamieszczone w materiałach konferencyjnych. Prace spełniające kryteria merytoryczne zostaną opublikowane w czasopiśmie ELEKTRONIKA na zasadach podanych na stronie internetowej www.elektronika.orf.pl. Forma publikacji do materiałów konferencyjnych będzie dostępna na początku grudnia bieżącego roku. Komitet Naukowy II KKF wytypuje prace do przedstawienia w formie referatu lub do prezentacji plakatowej. Autorzy wytypowanych prac nie ponoszą kosztów zakwaterowania, uczestnictwa w konferencji i materiałów konferencyjnych. Koszt dojazdu ponosi każdy uczestnik indywidualnie.

Zwracamy się z prośbą do autorów aby prace dotyczyły aktualnie realizowanych prac naukowo-badawczych z zakresu fotowoltaiki ze szczególnym podkreśleniem projektów finansowanych z budżetu z krótkim opisem bazy technologiczno-pomiarowej. Chodzi o to, aby materiały konferencyjne stanowiły odzwierciedlenie aktualnego stanu polskiej fotowoltaiki.

Osoby dla których udział w konferencji będzie sfinansowany przez organizatorów muszą do dnia 31 stycznia 2011 roku przesyłać poczta elektroniczną:

  1. Zgłoszenie uczestnictwa w II KKF
  2. Pracą w języku polskim do materiałów konferencyjnych
  3. Wypełniony formularz vademecum – „Fotowoltaika polska 2011”

Na adres:
dr Piotr Panek
ul. Krakowska 22
43-340 Kozy
tel: (33) 8174249, 601839679
e-mail: pan-kozy@wp.pl

Osoby których tematyka prac uzasadnia publikację w czasopiśmie ELEKTRONIKA proszone są do dnia 20 stycznia 2011 roku o przesłanie artykułu na zasadach podanych w czasopiśmie ale nie przekraczających czterech stron publikacji także na adres: e-mail: pan-kozy@wp.pl z dopiskie II KKF – Elektronika.

Formularz zgłoszenia uczestnictwa w II KKF, format publikacji do materiałów konferencyjnych i formularz vademecum „Footowoltaika polska2011” są dostępne poniżej:

Karta Zgloszenia II KKF.doc
File Size:200 kb
File Type:doc

Download File


Wzor Publikacjj II KKF.doc
File Size:253 kb
File Type:doc

Download File

Fotowoltaika Polska 2011


Szanowni Państwo,Uprzejmie prosimy o wypełnienie zawartej w załączniku karty, która zostanie włączona do przygotowywanej publikacji „Fotowoltaika polska2011”, będącej rodzajem vademecum dla krajowych podmiotów gospodarczych i ośrodków badawczo-naukowych. Powyższa publikacjazostanie przygotowana przez Instytut Metalurgii i Inżynierii Materiałowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie w ramach realizacji projektu „Upowszechnianie osiągnięć polskiej oraz światowej fotowoltaiki w procesie kształcenia na poziomie wyższym – II Edycja” POKL.04.02.00-00-006/09-00 w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki – Priorytet IV –Szkolnictwo Wyższe i Nauka – Działanie 4.2 „Rozwój kwalifikacji kadr systemu B+R i wzrost świadomości roli nauki w rozwoju gospodarczym”. Zgodnie z harmonogramem projektu w dniach od 12 do 15 maja 2011 roku w ośrodku „Panorama” w Krynicy odbędzie się II Krajowa Konferencja Fotowoltaiki, finansowana z powyższego projektu podczas której jej uczestnicy otrzymają egzemplarz vademecum. Wypełnienie powyższego załącznika jest także pewnym warunkiem sfinansowania przez IMIM Państwa uczestnictwa w II KKF.

W celu ułatwienia pracy załączamy przykładowo wypełnioną kartę. Kartę prosimy wypełnić czcionką Times New Roman (12). Wyrazy wpisane czcionką pogrubioną prosimy pozostawić, natomiast wyrazy wpisane kursywą należy usunąć. Za wydanie publikacji nie ponoszą Państwo żadnych kosztów finansowych. Przesłanie wypełnionej karty będzie oznaczało jednocześnie Państwa zgodę na publikację zawartej w niej treści. W przypadku dużych jednostek naukowo-badawczych w których istnieje szczegółowy podział tematyczny w dziedzinie PV, karta powinna zostać przygotowana oddzielnie przez poszczególne wydziały czy katedry.

Przygotowane karty vademecum prosimy o przesłanie do dnia 31 stycznia 2011 roku pocztą elektroniczną na adres:

dr Piotr Panek
ul. Krakowska 22
43-340 Kozy
tel: (33) 8174249, 601-839-679
e-mail: pan-kozy@wp.pl

Uważamy, że publikacja Państwa statusu będzie z pożytkiem dla całego sektora PV w Polsce a także dla Państwa firm i instytucji.

Z wyrazami szacunku,
Komitet Organizacyjny II KKF

Karta Vademecum do wypelnienia.doc
File Size:31 kb
File Type:doc

Download File


Karta Vademecum – przyklad wypelnienia.doc
File Size:107 kb
File Type:doc

Download File


Program II KKF


Program II KKF.pdf
File Size:830 kb
File Type:pdf

Download File


Informacje II KKF.pdf
File Size:456 kb
File Type:pdf

Download File


Komitet naukowy i organizacyjny II KKF


Komitet naukowy II KKF

  • Prof. dr hab. inż. Antoni Rogalski- przewodniczący
  • Prof. dr hab. Rajmund Bacewicz
  • Dr hab. inż. Ewa Bełtowska prof. PAN
  • Prof. dr hab. Maciej Bugajski
  • Dr hab. Ewa Klugmann-Radziemska, prof. nadzw. PG
  • Prof. dr. hab. inż. Tadeusz Pisarkiewicz
  • Dr inż. Tadeusz Żdanowicz

Komitet organizacyjny II KKF

  • Prof. dr hab. inż. Paweł Zięba – przewodniczący
  • Dr Piotr Panek
  • Dr inż. Kazimierz Drabczyk
  • Dr Marek Lipiński
  • Mgr inż. Grażyna Kulesza