Fotowoltaika – pytania i odpowiedzi


1. Czym jest fotowoltaika?

To technologia, która dzięki wykorzystaniu specjalnych urządzeń (ogniw PV) przetwarza promieniowanie słoneczne na energię elektryczną. Dziedzina ta rozwija się bardzo prężnie ze względu na rynkowe tendencje do wykorzystywania odnawialnych źródeł energii.

2. Jak działa system fotowoltaiczny?

Panele fotowoltaiczne, montowane na dachu czy gruncie, podłączane są do tzw. inwentera, zamieniającego prąd stały na zmienny (mogący być wykorzystywany w sieci domowej). W bazie wiedzy na naszej stronie znajdziesz bardziej szczegółowe informacje dotyczące podstaw technologii PV oraz zasad działania ogniw.

3. Czy każdy może zainstalować system fotowoltaiczny?

Oczywiście! Rozwiązania z zakresu fotowoltaiki można dostosowywać indywidualnie do potrzeb osób prywatnych, przedsiębiorców czy przedstawicieli instytucji. Ta forma pozyskiwania energii ma uniwersalny charakter.

4. Jakie są rodzaje instalacji fotowoltaicznych?

Wyróżnia się przede wszystkim dwa podstawowe rodzaje instalacji fotowoltaicznych. Są to instalacje typu:

  • on-grid – montowane, gdy budynek jest podłączony do publicznej sieci energetycznej. W przypadku tego typu instalacji nadwyżki są oddawane do sieci publicznej i mogą być w późniejszym terminie odbierane przez użytkownika instalacji.
  • off-grid – stosowane, gdy budynek nie jest podłączony do zewnętrznej, publicznej sieci energetycznej. Nadwyżka energetyczna gromadzona jest w akumulatorach.

W Polsce znacznie częściej wykorzystywane są instalacje typu on-grid.

5. Gdzie montuje się instalację fotowoltaiczną?

Najpopularniejsze jest zamontowanie paneli PV na dachu – takie rozwiązanie spotyka się najczęściej. Istnieją także inne opcje – część systemów jest dostosowana do umieszczenia np. na elewacji, inne nadają się do postawienia po prostu na ziemi.

6. Jakie urządzenia można zasilać za pomocą ogniw PV?

Dowolne – mogą to być wszystkie urządzenia zasilane prądem elektrycznym. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby energią pozyskaną z promieniowania słonecznego były zasilane sprzęty gospodarstwa domowego czy urządzenia o bardziej przemysłowym charakterze.

7. Czy warunki w Polsce sprzyjają efektywnemu wykorzystaniu fotowoltaiki?

Tak – na temat opłacalności (de facto – bardzo wysokiej) fotowoltaiki w Polsce przeczytasz zarówno w tekście dotyczącym podstaw technologii PV, jak i w innych artykułach zawartych w naszej bazie wiedzy.

8. Jakie korzyści daje zastosowanie technologii fotowoltaicznej?

Instalacje fotowoltaiczne pozwalają na uzyskanie wielu korzyści – to rozwiązania opłacalne pod względem finansowym, bezpieczne dla środowiska oraz dające możliwość uniezależnienia się od zewnętrznych dostawców energii (i, co za tym idzie – dyktowanych przez nich cen).

9. Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Fotowoltaika nie jest aż tak kosztownym przedsięwzięciem, jakby się mogło wydawać. Sam montaż instalacji pozwala na oszczędności w zakresie energii, które dość szybko rekompensują koszt zakupu i zamontowania systemu. Dodatkowo istnieją rozmaite dotacje, pozwalające na uzyskanie środków nie tylko na montaż, ale także szkolenia rozwijające kompetencje w zakresie fotowoltaiki (więcej o tego typu dofinansowaniach piszemy tu).

10. Czy przedsiębiorca może wliczyć system PV w koszty uzyskania przychodu?

Tak, wykonanie i montaż instalacji fotowoltaicznej można wliczyć w koszt uzyskania przychodu i w ten sposób obniżyć podstawę opodatkowania.

11. Czy można sprzedawać energię wyprodukowaną przez system fotowoltaiczny?

Tak, co więcej – jest to bardzo częsta praktyka, zarówno wśród przedsiębiorców, jak i osób prywatnych. Wystarczy podpisać umowę z zakładem energetycznym i cieszyć się dodatkowymi środkami płynącymi ze sprzedaży nadwyżki energii.

12. Czy panele fotowoltaiczne są podatne na uszkodzenia?

Nie, to wytrzymałe urządzenia. Warto jednak uważać przy ich montażu (wtedy najłatwiej o uszkodzenia) – najlepiej czynność tę powierzyć certyfikowanemu instalatorowi.

13. Czy system fotowoltaiczny wymaga dodatkowej obsługi?

Nie, system fotowoltaiczny jest całkowicie bezobsługowy. Nie wymaga żadnej ingerencji właściciela (nawet mycia – zazwyczaj zanieczyszczenia spłukuje deszcz). Większość systemów ma wbudowany moduł, który pozwala sprawdzać ilość zużytej energii przy pomocy… wifi.

14. Systemy fotowoltaiczne - na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

W przypadku instalacji fotowoltaicznych o efektywności i bezpieczeństwie decyduje jakość wykonania oraz montażu instalacji. Warto w tym zakresie podjąć współpracę z doświadczonymi projektantami i monterami, którzy mogą się pochwalić certyfikatami i zaświadczeniami o ukończeniu rozmaitych szkoleń, zarówno teoretycznych, jak i praktycznych).

15. Jak można przedłużyć ważność “Certyfikatu Instalatora Systemów Fotowoltaicznych”?

Aby odnowić “Certyfikat Instalatora Systemów Fotowoltaicznych” należy wziąć udział w dedykowanym szkoleniu przypominającym z fotowoltaiki. Jest ono niezbędne, by móc ubiegać się o przedłużenie ważności uprawnień na następne 5 lat.

Krakowska Grupa Inwestycyjna

KGI FoxKrak

Krakowska Grupa Inwestycyjna

KGI FoxKrak