Fotowoltaika » Poradniki » W jakim kierunku ustawić panele fotowoltaiczne? Poradnik
Ostatnia aktualizacja: Czerwiec 2, 2021
W jakim kierunku ustawić panele fotowoltaiczne? Poradnik
Panele fotowoltaiczne pozwalają wytworzyć energię elektryczną, przy czym ilość tej energii zależy w dużej mierze od prawidłowego projektu i montażu instalacji. Liczy się nie tylko dobranie odpowiedniego rodzaju oraz ilości samych paneli, ale również wybór maksymalnie oświetlonej części dachu lub powierzchni naziemnej. Profesjonalnie wyszkoleni monterzy doradzą nam, w jakim miejscu powinny znaleźć się panele, aby wydajność całej instalacji była jak największa.
W poniższym poradniku wytłumaczymy, dlaczego ustawienie paneli fotowoltaicznych ma aż takie znaczenia, a także opowiemy, gdzie najlepiej odbyć szkolenie z zakresu projektowania instalacji fotowoltaicznych. Zapraszamy do czytania!
Gdzie można zamontować panele fotowoltaiczne?
Chociaż panele fotowoltaiczne kojarzą się nam głównie z dachami, to bez problemu możemy je zamocować również na gruncie. Oczywiście będą do tego potrzebne specjalne konstrukcje wspierające, które oprócz funkcji mocowania pomogą także we właściwym ustawieniu kąta nachylenia paneli. W efekcie instalacja naziemna może być równie lub nawet bardziej wydajna niż ta zainstalowana na dachu. Podstawowym wyznacznikiem efektywności jednak zawsze będzie ilości światła, które dociera do instalacji.
Zastanawiasz się, w którym kierunku najlepiej ustawiać panele fotowoltaiczne? Dowiedz się tego na naszym kursie! Skontaktuj się z nami
Korzyści z paneli montowanych na ziemi
Jeśli dach domu ma orientację wschód-zachód i dodatkowo występują różne zacienienia, to lepszym rozwiązaniem montażu paneli fotowoltaicznych może się okazać wspomniana wcześniej instalacja ustawiona na poziomie gruntu.
Warto wiedzieć, że zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na gruncie ma dodatkowe plusy. Po pierwsze taki montaż wpływa na dużo lepsze chłodzenie paneli, co przekłada się na większy uzysk energetyczny, poza tym daje nam swobodny dostęp do paneli, dzięki czemu bez problemu oczyścimy je w lecie lub odśnieżymy w zimie. Ponadto ułatwiony jest ich montaż i konserwacja – monter nie musi wspinać się na dach, do którego dojście jest niejednokrotnie utrudnione.
W jakim kierunku powinny być ustawione panele fotowoltaiczne?
Optymalny kierunek i kąt ustawienia paneli fotowoltaicznych to taki, który zapewni im dostęp do największej ilości promieni słonecznych.
Na szkoleniach teoretycznych i praktycznych z fotowoltaiki, nauczymy się między innymi, że idealnym rozwiązaniem jest montaż paneli wyeksponowanych na stronę południową oraz o kącie nachylenia mieszczącym się w przedziale około 30-40 stopni. Takie ułożenie pozwala na maksymalny pobór promieniowania słonecznego i tym samym największą ilość wyprodukowanego prądu.
Przy czym należy pamiętać, że mniej optymalne ustawienie paneli słonecznych ze względu na orientację (na przykład na wschód lub na zachód) lub kąt nachylenia absolutnie nie dyskwalifikuje ekonomicznego sensu inwestycji w fotowoltaikę, która z powodzeniem jest montowana w różnych konfiguracjach. Niedoskonałości lokalizacji, którą chcemy przeznaczyć na instalację PV mogą skompensować rożnego rodzaju rozwiązania techniczne, takie jak optymizery mocy, mikro-inwertery, panele o większej sprawności lub po prostu nieco większa ilość paneli jakie zainstalujemy.
Na etapie projektowania, profesjonalnie wyszkolony instalator, powinien być w stanie dokładnie przeanalizować potencjalną lokalizację instalacji i zaproponować klientowi kilka jej wariantów, ze wskazaniem na najbardziej optymalne rozwiązanie pod kątem, ceny, uzysków energetycznych i w konsekwencji czasu zwrotu z inwestycji.
Zanim zdecydujemy się na montaż instalacji możemy także sami poeksperymentować z ustawieniami kierunku paneli słonecznych na naszym dachu, korzystając z uproszczonych kalkulatorów wyliczania uzysku energetycznego instalacji PV, które są dostępne w internecie.
Chcesz dowiedzieć się, jak szybko obliczyć, czy panele słoneczne zmieszczą się na dachu? Przeczytaj nasz artykuł: Ile powierzchni potrzebujemy na instalację fotowoltaiczną? Poradnik.
Gdzie szkolić się z zakresu montażu paneli fotowoltaicznych?
Szkolenia z zakresu montażu paneli fotowoltaicznych to najlepszy sposób na pozyskanie wiedzy i umiejętności od specjalistów. Ponadto zapisując się na taki kurs uzyskujemy możliwość zdobycia Certyfikatu Instalatora OZE, który jest wydawany przez Prezesa UDT. Certyfikat ten pozwala na montaż jednego z systemów wykorzystania odnawialnych źródeł energii, w tym między innymi systemów fotowoltaicznych czy słonecznych systemów grzewczych.
Zdaniem eksperta
Zapotrzebowania na szkolenia są różne, dlatego możliwość zdobycia wyspecjalizowanej wiedzy na temat montażu paneli fotowoltaicznych to nie tylko szkolenia przygotowujące i umożliwiające podejście do egzaminu państwowego UDT na Certyfikowanego Instalatora Systemów PV. Można także skorzystać ze szkoleń zamkniętych z fotowoltaiki dla firm, których program będzie dopasowany indywidualnie do potrzeb zamawiającej firmy – mówi Aleksander Bogocz z KGI FoxKrak
Gdzie organizowane są szkolenia z optymalnego ustawiania paneli fotowoltaicznych?
Specjalistyczne szkolenia z zakresu optymalnego ustawiania paneli słonecznych oraz ich montażu są organizowane w Krakowie. Ponadto zajęcia teoretyczne mogą odbywać się online, a szkolenie profilowane dla firm przeprowadzane mogą być w lokalizacji wybranej przez Klienta.
Autor wpisu
Aleksander Bogocz - właściciel firmy KGI FoxKrak, zwolennik nowoczesnych, pro-środowiskowych rozwiązań energetycznych i zrównoważonego rozwoju.
Najnowsze opinie o szkoleniach