Systemy fotowoltaiczne on-grid i off-grid – porównanie
Osoby decydujące się na montaż instalacji fotowoltaicznych stają przed kilkoma wyzwaniami – wyborem firmy produkującej urządzenia, zatrudnieniem instalatora i sprawdzeniem jego umiejętności, a także – zdecydowaniem się na określony typ systemu fotowoltaicznego. Przedstawiamy artykuł, w którym wyjaśniamy, czym różnią się od siebie dwa podstawowe rodzaje instalacji PV, a dodatkowo podpowiadamy, na które z tych rozwiązań warto się zdecydować.
Podstawowe rozróżnienie systemów fotowoltaicznych
Podstawowe rozróżnienie instalacji PV zakłada podział na dwa rodzaje instalacji:
- systemy typu on-grid (zintegrowane z siecią elektryczną);
- systemy typu off-grid (pracujące na tzw. sieć wydzieloną).
Niżej przedstawiamy opis i zastosowanie obu typów systemów. Jeśli przed zagłębieniem się w szczegóły chciałbyś zyskać podstawową i ogólną wiedzą dotyczącą technologii fotowoltaicznej, zajrzyj do naszej bazy wiedzy.
Systemy on-grid – opis i zastosowanie
System typu on-grid jest powszechnie stosowany w domach przyłączonych do sieci elektrycznej. Tego rodzaju instalacja składa się z następujących elementów: paneli fotowoltaicznych w wybranej ilości, inwertera (inaczej falownika; części odpowiedzialnej za zamianę prądu zmiennego na prąd stały o napięciu sieciowym wynoszącym 230 V), liczników informujących o produkcji i zużyciu prądu oraz części przyłączających system do sieci i zabezpieczeń.
Instalacja fotowoltaiczna on-grid ma kilka istotnych zalet. Przede wszystkim umożliwia bieżące wykorzystywanie prądu produkowanego przez ogniwa PV. Pozwala także na sprzedaż nadwyżki energii zakładowi energetycznemu. To niezwykle wygodne rozwiązanie, gwarantujące szybki zwrot kosztów instalacji. Dodatkowy dochód ze sprzedaży prądu dla wielu osób jest argumentem, który przemawia za wyborem właśnie tego typu systemu.
Efektywnie działające systemy on-grid bardzo często generują nadwyżki energii, dlatego warto zdecydować się na sprzedaż nadmiarowego prądu. Tym bardziej, że tego rodzaju działanie nie wymaga posiadania koncesji, prowadzenia własnej działalności gospodarczej czy jakichkolwiek skomplikowanych procedur formalnych.
Typowy układ on-grid ma jedną istotną wadę. W przypadku awarii sieci elektrycznej inwerter odłącza panele od instalacji, co skutkuje tym, że urządzenia elektryczne zasilane za pomocą systemu fotowoltaicznego przestają działać.
Systemy off grid – działanie i wykorzystanie
System off-grid spotyka się najczęściej w dwóch przypadkach. Na montaż tego rodzaju rozwiązania decydują się właściciele domków letniskowych oraz osoby, którym zależy na całkowitym uniezależnieniu się od zewnętrznych dostawców energii. Instalacja off-grid składa się z tych samych elementów, co system on-grid i dodatkowo wyposażona jest w akumulatory. Osoba montująca na swój użytek tego rodzaju rozwiązanie musi zadbać również we własnym zakresie o regulator ładowania – część, dzięki której akumulatory będą mogły zostać załadowane bezpiecznie i przy minimalnych stratach energii.
System off-grid jest wyraźnie droższy niż instalacja on-grid. Jego istotną wadą jest fakt, że nie daje możliwości sprzedaży nadwyżek wygenerowanej energii elektrycznej. Osoba decydująca się na tego rodzaju rozwiązanie rezygnuje też z przyłączenia do zewnętrznej sieci. Te niedogodności i wysoki koszt to jednak cena za niezależność, a ta potrafi się opłacać – zwłaszcza, gdy dostawcy energii bezustannie podwyższają stawki za prąd.
On-grid i off grid – który system fotowoltaiczny wybrać?
Zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie, przeanalizujmy swoją sytuację. Zastanówmy się, w jakim celu chcemy zamontować system fotowoltaiczny. Jeżeli energię pozyskaną z paneli chcemy wykorzystywać okresowo i nie zamierzamy odcinać się od innych źródeł energii, zdecydujmy się na instalację on-grid. Jeśli zaś pragniemy znaleźć efektywne źródło prądu dla domu lub innego budynku usytuowanego w miejscu, gdzie dostawy prądu często są przerywane lub jest z nimi inny problem, wybierzmy instalację off-grid. To rozwiązanie jest także dość praktyczne wtedy, gdzie sieć elektroenergetyczna na danym terenie jest stara, niesprawna, a modernizowanie jej jest bardzo kosztowne lub decyzje na temat ewentualnych napraw nie należą do nas.
Krakowska Grupa Inwestycyjna
KGI FoxKrak
Krakowska Grupa Inwestycyjna
KGI FoxKrak