Fotowoltaika – dotacje dla osób fizycznych oraz firm
Fotowoltaika jest technologią opłacalną, przynoszącą duże oszczędności finansowe i spore uzyski energetyczne. Jej zastosowanie wiąże się jednak ze sporym wydatkiem w zakresie montażu instalacji PV. Wydatki związane z fotowoltaiką muszą ponieść nie tylko osoby chcące korzystać z systemów PV, ale także przedsiębiorstwa, które rozważają działalność w obszarze montażu ogniw fotowoltaicznych. W tekście podpowiadamy, jakie dofinansowania na fotowoltaikę mogą uzyskać osoby fizyczne i firmy.
Dotacje na szkolenia z zakresu fotowoltaiki
Inwestycję w fotowoltaikę warto poprzedzić zdobyciem wiedzy, która pozwoli osobom prywatnym skorzystać ze wszystkich dobrodziejstw technologii, a przedsiębiorcom – zwiększyć zyski, jakie przynosi ich biznes, dzięki wykorzystaniu ogniw PV. Dofinansowania do fotowoltaiki obejmują nie tylko dotacje na instalacje PV, ale też środki na rozmaite szkolenia teoretyczne i praktyczne.
Dofinansowań warto poszukać na szczeblu lokalnym. Tzw. Regionalne Programy Operacyjne (RPO) są źródłem dotacji na szkolenia dla wielu przedsiębiorstw. Programy te dedykowane są przede wszystkim małym i średnim przedsiębiorcom i pozwalają na uzyskanie środków, które pokrywają od 50 do 80% kosztów szkolenia.
Innym źródłem dofinansowań jest Krajowy Fundusz Szkoleń. Do pozyskania tych środków mają prawo pracodawcy, którzy zatrudniają przynajmniej jednego pracownika na podstawie umowy o pracę. Warunkiem przyznania środków jest złożenie wniosku w Urzędzie Pracy (zlokalizowanym w miejscu prowadzenia działalności) oraz jego pozytywne rozpatrzenie. Fundusze pozyskane z KFS mogą pokryć koszt szkoleń nawet w 100%.
Dotacje na montaż instalacji fotowoltaicznych
Źródeł finansowania zakupu oraz montażu systemów fotowoltaicznych jest sporo – od programów unijnych, przez ministerialne, po te samorządowe. Jednym z popularniejszych form dotacji był program Prosument – ten jest jednak wygaszany (środki z tego źródła mają być wydatkowane do 2019 r.). Obecnie większość projektów jest przenoszonych na szczebel regionalny, aby ułatwić mieszkańcom dostęp do środków na montaż ogniw fotowoltaicznych.
Informacji na temat dostępnych programów – ich zakresu, instytucji je prowadzących – należy szukać w urzędach miasta lub gminy. Wbrew pozorom dotacje lokalne są znacznie bardziej opłacalne dla przedsiębiorców niż te pozyskane z ogólnokrajowych źródeł dofinansowań. Jeżeli interesujących nas informacji nie ma we wspomnianych urzędach, warto odwiedzić siedzibę (lub stronę internetową) Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – tam z pewnością je uzyskamy.
Farmy fotowoltaiczne – gdzie szukać dofinansowania?
Farmy fotowoltaiczne to w Polsce rzadko spotykane rozwiązanie. Duże powierzchnie pokryte panelami PV są jednak opłacalne, szczególnie dla większych przedsiębiorstw – pozwalają uniezależnić się od zewnętrznych dostawców energii oraz budują pozytywny wizerunek przedsiębiorstwa (jako firmy o pro środowiskowej polityce). Farmy solarne mają także tę zaletę, że nie generują odpadów, są też bardzo cichą metodą pozyskiwania energii. Pierwsza farma fotowoltaiczna na terenie Polski powstała w 2011 r. w Tarnowie. Składało się na nią 4445 paneli o mocy 225 W każdy. Została sfinansowana ze środków Unii Europejskiej, które pokryły koszty jej wykonania w 50%. Obecnie dofinansowań na budowę farm należy dalej szukać wśród funduszy i programów UE. Warto podkreślić, że tego rodzaju środki pozyskuje się na szczeblu lokalnym, przedsiębiorcy powinni więc zorientować się w potencjalnych dofinansowaniach przyznawanych na terenie konkretnych miejscowości.
Dotacje – czy warto się o nie starać?
Zastanawiasz się, czy fotowoltaika jest dla Ciebie i czy warto postarać się o dofinansowanie? W naszej bazie wiedzy znajdziesz więcej artykułów, w których przeczytasz o opłacalności tego rodzaju technologii. Zapraszamy także na szkolenia organizowane przez naszą firmę, na których będziesz mógł spytać ekspertów o prawne, biznesowe i czysto praktyczne aspekty wykorzystania ogniw fotowoltaicznych.
Krakowska Grupa Inwestycyjna
KGI FoxKrak
Krakowska Grupa Inwestycyjna
KGI FoxKrak