Ogniwa fotowoltaiczne – dlaczego ich instalacja opłaca się w Polsce?
Wokół fotowoltaiki krąży wiele mitów – między innymi ten, zgodnie z którym instalacja ogniw PV w Polsce jest nieopłacalna. W artykule rozwiewamy wątpliwości wokół rentowności fotowoltaiki i pokazujemy, dlaczego technologia ta przynosi korzyści w skali mikro i makro. Instalacja systemów PV opłaca się bowiem prywatnym gospodarstwom, większym przedsiębiorstwom, a także ma pozytywny wpływ na rozwój ekonomiczny Polski.
Fotowoltaika – technologia przyszłości
Pracownicy Polskich Sieci Elektroenergetycznych przygotowali raport, zgodnie z którym już w ciągu najbliższych 5 lat w Polsce mogą pojawić się deficyty w zakresie energii elektrycznej. Scenariusz ten jest mało optymistyczny i nawet jeśli prognozowany okres wydłuży się, prędzej czy później każdy Polak może cierpieć z powodu braku prądu w mieszkaniu lub domu. Warto przypomnieć, że 90% energii w naszym kraju pozyskiwanych jest ze źródeł nieodnawialnych (głównie węgla). Zasoby te nie dość, że bezpowrotnie wyczerpują się, to jeszcze ich eksploatacja i wykorzystanie w dużym stopniu przyczyniają się do degradacji środowiska. W związku z tym fotowoltaika zaczyna być opcją nie tylko opłacalną, ale także – konieczną do wdrożenia.
Fotowoltaika – argumenty przemawiające za jej opłacalnością
Warunki pogodowe a efektywność ogniw PV
Ogniwa fotowoltaiczne, aby dostarczać energii elektrycznej, nie potrzebują wcale pełnego słońca przez przeważającą ilość dni w roku. Świetnie radzą sobie w pochmurne dni, są także dostosowane do pracy w warunkach zmiennego zacienienia (większość paneli PV wyposażonych jest w rozwiązania, dzięki którym panel podąża za słońcem). Oczywiście im silniejsze jest promieniowanie słoneczne, tym większą ilość energii jest w stanie wyprodukować system PV. Okazuje się jednak, że nasłonecznienie w Polsce jest wystarczające, aby zaledwie 6 m kw. paneli fotowoltaicznych pozwoliło wytworzyć 950 kWh energii rocznie. Oznacza to, że wystarczy umieścić zaledwie 18 m kw. paneli na dachu, aby całkowicie pokryć zapotrzebowanie na prąd średniej wielkości gospodarstwa domowego.
Nadwyżki i niedobory prądu a systemy fotowoltaiczne
Wiele osób uważa, że fotonika jest nieopłacalna ze względu na fakt, iż panele PV działają okresowo i w nierównomierny sposób generują energię (dostarczają nadwyżek w miesiące letnie, a kiedy nasłonecznienie spada – nie są w stanie zaspokoić potrzeb energetycznych gospodarstwa czy firmy). To kolejny mit. Odpowiednio przygotowane instalacje pozwalają na magazynowanie niewykorzystanej energii i późniejsze korzystanie z tych nadwyżek. Umożliwia to wyrównanie bilansu energetycznego i gwarantuje opłacalność instalacji systemów PV.
Sprawdź: szkolenia z magazynowania energii elektrycznej
Koszt instalacji fotowoltaicznej
Sama instalacja fotowoltaiczna może wydawać się sporym wydatkiem. Należy jednak pamiętać, że jej koszt jest jednorazowy, a my po zamontowaniu paneli PV możemy korzystać z darmowego i nieograniczonego źródła energii, jakim jest promieniowanie słoneczne.
Warto też przyjrzeć się cenom systemu fotowoltaicznego w porównaniu z innymi typami instalacji i udogodnieniami. Piece CO, pompy ciepła, dodatkowe ogrzewanie (np. podłogowe) – każde z tych rozwiązań to niemały koszt, a zazwyczaj nie wahamy się jednak go ponieść. Tymczasem przed instalacją paneli PV wiele osób miewa opory, zapominając (lub nie będąc świadomymi), że ze względu na wysoką żywotność modułów fotowoltaicznych (nawet 30 lat) zakup instalacji PV zwraca się z bardzo dużą nawiązką.
Pozafinansowe korzyści płynące z wykorzystania fotowoltaiki
Myśląc o opłacalności fotowoltaiki, większość z nas zastanawia się nad kosztami zakupu, montażu i eksploatacji systemów PV. Tymczasem technologia fotowoltaiczna przynosi szereg korzyści pozafinansowych, o których warto wspomnieć.
Ekologia
Inwestując w fotowoltaikę, wybieramy rozwiązanie ekologiczne. Zyskujemy świadomość, że nasze działania przyczyniają się do utrzymania środowiska naturalnego w dobrym stanie. Dodatkowo przedsiębiorcy dzięki zastosowaniu systemów PV mogą w znaczący sposób poprawić wizerunek swojej firmy. Przedsiębiorstwa montujące ogniwa i panele fotowoltaiczne postrzegane są jako prośrodowiskowe, a także nowoczesne, inwestujące w zrównoważony rozwój (ogniwa i panele PV to zaawansowane technologicznie rozwiązania).
Niezależność
Instalacja paneli fotowoltaicznych to niezależność od zewnętrznych dostarczycieli energii. Prąd produkowany przez ogniwa PV umożliwia samowystarczalność zarówno osobom prywatnym, jak i przedsiębiorcom. Niezależność tego rodzaju to kwestia nie tylko wygody, ale też kolejnych korzyści finansowych – firmy dostarczające energię mają w zwyczaju często zmieniać ceny prądu (zazwyczaj zaś regularnie podwyższać jego koszt co jakiś czas).
Krakowska Grupa Inwestycyjna
KGI FoxKrak
Krakowska Grupa Inwestycyjna
KGI FoxKrak